سال «مهار تورم و رشد تولید» گرامی باد
سه شنبه 16 خرداد 1402 EN
  • 1402/01/30 - 14:14
  • تعداد بازدید خبر : 341
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

نخستین توپک هوشمند تمام ایرانی در میدان گازی تابناک با موفقیت رانده شد+تصویر

در راستای تکمیل فرآیند ساخت داخل توپک هوشمند مغناطیسی و با استفاده از توانمندی یکی از شرکتهای دانش بنیان داخلی،نخستین توپک هوشمند تمام ایرانی با موفقیت در چاه گازی شماره هشت تابناک در منطقه عملیاتی پارسیان رانده شد.

 
 
در راستای تکمیل فرآیند ساخت داخل توپک هوشمند مغناطیسی و با استفاده از توانمندییکی از شرکتهای دانش بنیان داخلی، پس از انجام کنترلهای عملیاتی و رعایت کامل الزامات ایمنی، نخستین توپک هوشمند تمام  ایرانی با موفقیت در چاه گازی شماره  هشت تابناک در منطقه عملیاتی پارسیان رانده شد. 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهندس مهدی حیدری در این خصوص بیان کرد: در راستای تکمیل فرآیند ساخت داخل توپک هوشمند مغناطیسی و استفاده از توانمندی شرکتهای دانش بنیان ، پس از انجام کنترلهای عملیاتی و رعایت کامل الزامات ایمنی، نخستین توپک هوشمند تمام ایرانی با موفقیت در چاه گازی شماره هشت تابناک در منطقه عملیاتی پارسیان رانده شد و خط لوله جریانی این حلقه چاه با موفقیت مورد بازرسی قرار گرفت.
 
مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در رابطه به ضرورت استفاده از توپک هوشمند در صنایع نفت و گاز و بومی سازی آن اظهار داشت : در صنایع نفت و گاز به منظور اطمینان از قابلیت سرویس دهی ایمن تجهیزات و حفظ استمرار تولید ایمن ، بازرسی فنی و پایش دوره ای تجهیزات و خطوط لوله انجام می شود و در همین راستا جهت اطمینان از یکپارچگی و سلامت خطوط لوله زیرزمینی نفت و گاز و فرآورده های نفتی از توپک های هوشمند استفاده   می شود. با توجه به پیچیدگیهای فنی و تخصصی این توپک ها و عدم امکان ساخت داخل توپک های هوشمند ، در سالهای پس از پیروزری انقلاب اسلامی از خدمات شرکت های توپکران خارجی استفاده می شد ، ولی این امر به دلایل مختلف با چالش ها و مشکلات زیادی مواجه بود و بعضا به نتیجه مطلوب نمی رسید. در سال های اخیر نیز با تشدید تحریم های ظالمانه علیه میهن اسلامی مان ، شرکت های توپکرانی خارجی از حضور در ایران و انجام خدمات بازرسی خطوط لوله زیر زمینی خودداری می کردند و همین موضوع سبب ایجاد ابهام و عدم آگاهی نسبت به وضعیت خطوط لوله زیرزمینی شده بود. 
 
وی افزود : تکنولوژی ساخت این نوع توپک هوشمند محدود به چند کشور پیشرفته در دنیا بوده و‌ جزو ده قلم کالای استراتژیک وزارت نفت است و برای نخستین بار با همت متخصصان و صنعتگران داخلی در یکی شرکت های دانش بنیان ، برای اولین بار یک توپک هوشمند با سایز 10 اینچ ساخته شد و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری درحمایت از تولید دانش بنیان و بر اساس سیاست های دولت خدمتگذار و رویکردهای ابلاغی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران  ، حمایت از این شرکت در دستور کار شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار گرفت و برای اولین بار در کشور ، توپکرانی با استفاده از توپک تمام ایرانی با موفقیت اجرا شد. همچنین نتایج به دست آمده از این بازرسی ، مورد راستی آزمایی قرار گرفت و ثابت شد که عیوب موجود در خطوط لوله جریانی یکی از چاههای منطقه عملیاتی تابناک با دقت بسیار خوبی شناسایی شده است. 
 
بر اساس این گزارش ، مهندس حیدری درباره مهمترین دستاوردهای این طرح تصریح کرد : از مهمترین دستاوردهای این طرح می توان به  تقویت روحیه خودباوری در مردم و متخصصان صنعت نفت ، بی نیازی و رفع وابستگی به شرکت های توپکران خارجی ، جلوگیری از خروج مقادیر قابل توجهی از ارز تخصیص یافته به طرح های توپکرانی ، اجرای سریع و دقیق توپکرانی خطوط لوله زیرزمینی انتقالی و جریانی و رفع نیاز به طرحهای توپکرانی اضطراری و لحظه ای اشاره کرد. 
 
این گزارش می افزاید ، با توجه به وجود هزاران کیلومتر خطوط لوله اصلی و جریانی نفت و گاز در سراسر کشور ، با استفاده از این توپک هوشمند مغناطیسی، عیوب خطوط لوله نفت و گاز به صورت دوره ای و به موقع شناسایی می شود و در راستای استمرار تولید ایمن، رفع این عیوب در برنامه تعمیرات اساسی خطوط لوله قرار می گیرد . 
 
مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ضمن تقدیر از توانمندی جوانان ایرانی در شرکت دانش بنیان که سالیان متمادی بر ساخت این توپک تمرکز کرده‌اند، این کار را آغازی برای ساخت دیگر توپکهای تکمیلی در راستای ارتقا کیفیت عنوان کرد.
 
 
  • گروه خبری : خبر,تصويري,تولیدی
  • کد خبر : 15640
کلمات کلیدی
{author_name}
تصویر نویسنده :

  روابط عمومی
عکاس

روابط عمومی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید