سال «مهار تورم و رشد تولید» گرامی باد
سه شنبه 16 خرداد 1402 EN

اداره بهداشت، ایمنی، محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران

توليد بيشتر و با کيفيت در سايه توجه به مسائل بهداشت، ايمني و محيط زيست يكي از مهمترين اهداف قابل ترسیم در صنعت می‏باشد. از دستاوردهای توجه به این هدف متعالی می‏توان به ارتقای سطح سلامتی کارکنان،کاهش آثار نامطلوب صنعت بر محیط زیست ،افزایش ایمنی کارکنان،تجهیزات و تاسیسات در مراکز صنعتی،کاهش حوادث وآسیب‏ ها به پایین‏ ترین سطح ممکن از طریق حذف شرایط ناایمن اشاره نمود.
در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران توجه به بهداشت، ایمنی و محیط زیست، یک مسئولیت فراگیر در تمامی حوزه‏ ها قلمداد می‏شود و با توجه به ماموریت سازمانی، درصدد است تا در کنار تولید مستمر با ایجاد محیطی امن و عاری از آلودگی، تمامی حوادث و اثرات سوء بر افراد، محیط زیست و تأسیسات را حذف نماید. مسئولیت تدوین، به روز آوری و نظارت بر اجرای الزامات یک سیستم مدیریت HSE که تضمین کننده این هدف باشد به عهده اداره بهداشت، ایمنی، محیط زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران می باشد که در چهار بخش به شرح ذیل به فعالیت مشغول می باشد:

بهداشت

بخش بهداشت واحدHSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت نفت مناطق مرکزی به عنوان یکی از بخش‏های اصلی این واحد در سه حوزه بهداشت محیط،بهداشت حرفه‏ای و بهداشت عمومی مشغول فعالیت می‏باشد.بهداشت حرفه‏ ای، علم و هنر حفظ سلامت وتندرستی کارکنان است.امروزه به دلیل تنوع حرفه ‏ها در صنعت نفت،بهداشت حرفه‏ ای نیازی اساسی برای داشتن نیروی کار سالم در محیط کار می‏ باشد زیرا این نیروی انسانی متخصص وسالم است که می تواند توسعه پایدار را تضمین کند وچنین امری میسر نمی شود مگر آنکه اجرای ضوابط بهداشت حرفه‏ای در سطح شرکت نهادینه گردد. در کنار بهداشت حرفه ای توجه به بهداشت عمومی و بهداشت محیط نیز به عنوان دیگر مولفه های تضمین سلامت محیط و کارکنان، همواره مورد توجه می‏باشد.

ایمنی و آتش نشانی

هر ساله میلیون ها حادثه ناشی از کار در دنیا رخ می دهد که برخی از این حوادث منجر به مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی وآسیب‏ های ناتوان کننده می‏ گردد که ممکن است تا مدتها باقی بماند. علاوه بر این از دیگر عواقب و پیامدهای منفی حوادث صنعتی آسیب دیدن دستگاهها،تجهیزات،محصولات،فرآیند تولید یا محیط کار می باشد که منجر به بروز ضرر و زیان اقتصادی فراوانی با توجه به اهمیت تاسیسات صنعت نفت می شود. به منظور افزایش سطح ایمنی و پیشگیری از بروز حوادث و پیامدهای آن در کلیه بخشهای شرکت اعم از طرح ها وپروژه ها،ساختمان‏های ستادی، انبارهای کالا و تجهیزات و نیز اطمینان از صحت عملکرد مناسب و ایمن سطوح مختلف مشاورین و پیمانکاران تحت پوشش این شرکت بخش ایمنی و آتش نشانی مشغول به فعالیت بوده واز تمامی دانش فنی وتوان خود در راستای بهبود وضعیت ایمنی و مقابله با حریق و سایر حوادث احتمالی بهره می‏گیرد.

محیط زیست

رشد صنعت وتکنولوژی بدون توجه به محیط زیست، توسعه ای تک بعدی، ناپایدار و ناکامل می باشد. بر این اساس شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در فعالیت های تولیدی و توسعه ای خود،ایجاد کمترین آثار زیانبار محیط زیستی را سرلوحه خود قرار داده است و جهت بهبود وضعیت و رسیدن به استانداردهای ملی و بین المللی، اقدام به اجرای پروژه های زیست محیطی بسیاری نموده است . در این راستا بخش محیط زیست وظیفه پایش و ارزیابی آثار زیست محیطی فعالیت های شرکت و اطمینان از انطباق مشخصات خروجی های شرکت در فرآیند تولید با استاندارد ها در سه بخش هوا، پساب و خاک را به عهده دارد. نظارت بر اجرای قانون مدیریت پسماند و همچنین انجام مطالعات ارزیابی آثار زیست محیطی پروژه ها و تعاملات لازم با سازمان حفاظت محيط زيست كشور از دیگر وظایف این بخش می باشد.

پدافند غیر عامل و مدیریت بحران

بنا بر سیاست های کلی نظام در امور پدافند غیرعامل ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و ماده 215 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور و همچنین بمنظور استمرار فعالیت‏های سازمانی، تداوم خدمت رسانی، افزایش پایداری و ایمنی، کاهش آسیب پذیری، تسهیل فعالیت شرکت در شرایط تهدیدات و بحران های طبیعی، صنعتی و نظامی، بخش پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تشکیل گردیده است. این واحدها با شناسایی تهدیدات احتمالی تأسیسات، اقدامات لازم جهت آمادگی مقابله با این تهدیدات را برنامه ریزی و اجرا می‏نماید. از جمله این اقدامات می‏توان به اصلاحات فرآیندی، ایجاد زیرساخت‏ های سخت‏ افزاری و نرم‏ افزاری، برگزاری مانورها جهت سنجش میزان آمادگی مقابله با تهدیدها و بحران ها و همچنین تهیه تجهیزات و امکانات مورد نیاز شرایط وقوع بحران و تهدید اشاره نمود. انجام مطالعات پدافند غیرعامل پروژه ها و پیگیری اجرای الزامات آن نیز از دیگر وظایف این بخش می باشد.

 

 

 

 

» دانستنیهای HSE

» مستندات