سال رونق تولید گرامی باد
شنبه ٢٩ تير ١٣٩٨ EN

اخبار > انتشار کتاب تخصصی مبانی حفاری جهت‎دار و افقی چاه‎های نفت و گاز  چاپ        ارسال به دوست

 انتشار کتاب تخصصی مبانی حفاری جهت‎دار و افقی چاه‎های نفت و گاز
انتشار کتاب تخصصی مبانی حفاری جهت‎دار و افقی چاه‎های نفت و گاز

کتاب تخصصی «مبانی حفاری جهت‎دار و افقی چاه‎های نفت و گاز» به همت کارشناس شرکت ملی حفاری ایران منتشر شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، حسن فرهادی که در سمت رئیس عملیات گذر از جداره مدیریت خدمات ویژه این شرکت فعال است، درباره این کتاب توضیح داد: محتوای این اثر برداشت‎های علمی از کتاب‎های تخصصی در موضوع حفاری جهت‎دار و افقی و دانسته‎های عملی و تجربی حاصل از ۲۹ سال کار در صنعت حفاری است.

فرهادی افزود: این کتاب به‌طور یکپارچه به مبحث حفاری افقی و جهت‎دار، کاربردهای این شیوه حفاری، طراحی چاه‎های جهت‎دار و تعاریف اصطلاحات این نوع حفاری می‎پردازد.

نویسنده کتاب مبانی حفاری جهت‎دار و افقی چاه‎های نفت و گاز، مباحث مربوط به موتورهای درون‌چاهی و شعاع چاه‎ها، مهندسی حفاری جهت‎دار و افقی، انواع پایدارکننده‎ها و لوله‎های سنگین کاربردی در این روش حفاری را بخش دیگری از مطالب مطرح شده در این کتاب برشمرد.

فرهادی اظهار کرد: انواع تبدیل‎های حفاری جهت‎دار، تجهیزات جهت‎یابی سطحی و درون‌چاهی، انواع و اقسام روتورها و معرفی دیگر تجهیزات و نحوه کاربست در این شیوه حفاری از نکاتی است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.

وی گفت: تلاش شده در این کتاب تخصصی تا جای ممکن مطالب فنی و اختصارات تخصصی به بیان ساده طرح و برای آشنایی و آموزش همه سطوح از مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا استفاده شود.

رئیس عملیات گذر از جداره مدیریت خدمات ویژه شرکت ملی حفاری ایران افزود: حفاری جهت‎دار و افقی سبب اتصال شکاف‎های عمودی مخزن به یکدیگر و افزایش بهره‎وری بیشتر از مخزن می‎شود.

فرهادی اظهار کرد: این روش حفاری سبب تولید از مخازن با ضخامت کم (یک الی دو متر) در نواحی عملیاتی که ساختار زمین‌شناسی دارای ابهاماتی باشد و چند ویژگی دیگر مورد استفاده قرار می‎گیرد.

بر اساس این گزارش، وی از حدود سه دهه خدمت در این صنعت ۲۴ سال در عملیات ویژه حفاری کار کرده که حاصل آن تجربیات بسیار ارزشمندی است که قصد دارد به رشته تحریر درآورد.

 


١٦:١٧ - دوشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٨٨٢    /    تعداد نمایش : ٢٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده