سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧ EN

اخبار > تفاهم‎نامه همکاری جمع آوری گازی مشعل میان ایران و ایتالیا امضا شد  چاپ        ارسال به دوست

تفاهم‎نامه همکاری جمع آوری گازی مشعل میان ایران و ایتالیا امضا شد

تعدادی از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران با هدف جمع آوری گازهای ارسالی به مشعل (Flare) برای تولید برق و نوسازی تجهیزات نفت و گاز با شرکت آنسالدو ایتالیا تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری جمع آوری گازهای ارسالی به مشعل جهت تولید برق و همچنین نوسازی تجهیزات نفت و گاز با حضور مدیران عامل شرکت های بهینه سازی مصرف سوخت کشور، نفت و گاز پارس، ملی مناطق نفتخیز جنوب و نفت مناطق مرکزی ایران و همچنین شرکت انسالدو انرژی ایتالیا، صبح امروز (۲۶ مهر ۱۳۹۶) در ساختمان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور برگزار شد.

علی وکیلی، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور در این مراسم با تشریح این تفاهم نامه گفت: بر این اساس در سه شرکت عمده ملی مناطق نفتخیز جنوب به عنوان تولید کننده عمده نفت کشور،‌ شرکت نفت و گاز پارس به عنوان تولید کننده عمده گاز کشور و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به عنوان تولید کننده عمده مجموع نفت و گاز کشور قرار است با همکاری شرکت انسالدو انرژی ایتالیا برای جمع آوری گازهای ارسالی به مشعل و تبدیل آن به برق مورد نیاز تأسیسات نفت و گاز و همچنین بهسازی و نوسازی تجهیزات شرکت ها اقدام شود.

وی ادامه داد: این تفاهمنامه در واقع چارچوبی تعریف می کند که نقشه راه پروژه های بهینه سازی این شرکت ها را مشخص می کند.

وکیلی در تشریح یکی از پروژه های تولید برق از گازهای ارسالی مشعل گفت: در فاز ۱۲ پارس جنوبی قرار است با استفاده از توربین های مخصوصی که با تکنولوژی آنسالدو در ایران بومی سازی می شود با استفاده از گازهای ترش تولید برق انجام شود.
به گفته وی در مرحله اول این توربین ها ۶۰۰ مگاوات و در مرحله دوم با استفاده از سیکل ترکیبی تا ۱۰۰۰ مگاوات برق تولید می کنند.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور نقش این شرکت در اجرای این تفاهم نامه را یک تسهیلگر دانست و گفت: شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با استفاده از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید به منظور تسهیل روابط شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران با شرکت ایتالیایی انسالدو انرژی عمل می کند و نقشی در تعریف پروژه و انجام آن ندارد و صرفا با اتصال سرمایه گذاران خارجی به شرکت ها برای تسریف افزایش راندمان و نوسازی و استفاده از گازهای مشعل برای تولید برق مورد نیاز تأسیسات اعمل می کند.

وی با بیان اینکه در آینده ایران چاره ای جز صرفه جویی در مصرف نفت و گاز ندارد گفت: طبق نقشه راه انرژی باید به منظور کاهش آلودگی های ناشی از سوختن گازهای مشعل و همچنین تأمین گاز مورد نیاز برای کشور و همچنین صادرات باید برای افزایش راندمان تجهیزات سرچاهی،‌ایستگاه های پمپاژ و استفاده از گاز فلر برای تولید برق هرچه سریعتر اقدام کنیم.

وکیلی با بیان اینکه ظرفیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید برای توسعه طرح ها بسیار بالا است گفت: تا کنون ۱۰۶ میلیارد دلار برای بهینه سازی ظرفیت تولید تعریف شده است که اگر محقق شود می تواند برای نوسازی و بهسازی شرکت ها به کار گرفته شود و وراندمان شرکت ها را بالا برد.

 


١٥:٥٦ - چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ١٢٠٣٩    /    تعداد نمایش : ٨١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده