سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
شنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٧ EN

اخبار > امور بانوان در مسیر شکوفایی نیروهای بالقوه شغلی زنان گام برمی دارد  چاپ        ارسال به دوست

مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور بانوان:

امور بانوان در مسیر شکوفایی نیروهای بالقوه شغلی زنان گام برمی دارد

امور بانوان شرکت نفت در طی بیش از سه سال فعالیت موفق شده گام‌های موثری در جهت ارتقاء، رفع مسائل و موانع موجود زنان شاغل بردارد و بستری مناسب برای رشد و شکوفایی نیروهای بالقوه زنان فراهم سازد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت، سمینار خانواده، تحولات بنیاد، عصر حاضر و چالش‌های پیش رو با رویکرد کیفیت زندگی و حل تعارض در روابط زناشویی با حضور مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور بانوان، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران، مدیران و کارکنان این شرکت و خانواده‌های آنان برگزار شد.

در این نشست نوشین نجار، مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به نقش و جایگاه بانوان اظهار کرد: اگر در سیستم اجرایی و توسعه جامعه، زن نقشی که باید را نداشته باشد، به این معنی است که ملاک کرامت مورد نظر پیامبر در جامعه حاکم نشده و سیستم‌های حاکم بر جامعه ما آن جایگاه کریمانه زن را حفظ نکرده‌اند؛ چرا که پیامبر ما می‌فرمایند جز کریمان، زنان را بزرگ نمی‌شمارند، به جز لئیمان زنان را پست نمی‌شمارند.

وی ادامه داد: والاترین دیدگاه نسبت به جایگاه زن متعلق به قرآن و اسلام است و ترسیمی که قرآن از جایگاه زن در خانواده دارد و نقشی که در رشد و تربیت فرزندان، آرامش، هدایت خانواده بر اساس مودت و محبت تام برای زن قائل است به حدی که می‌توان ادعا کرد که هیچ مکتبی چنین جایگاهی برای زن قائل نیست .

مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: در تعالی فردی صفاتی که انسان را به سمت کمال واقعی سوق می دهد در زنان قوی تر از مرد است .

نجار تاکید کرد: روح لطیف او با سرعت بیشتری می تواند ملکوت را بپیماید و در ظرفیت بخشی به فرزند نقشی که زن دارد چندین برابر مرد است .

وی تصریح کرد: علاوه بر تشکیل نطفه، دورانی را که فرزند در رحم مادر ظرفیت هایش شکل می گیرد، دوران حساس و سرنوشت سازی است زیرا کوچکترین حرکات مادر، صفات رفتار، حتی آن چه که در ذهن مادر عبور می کند در این ظرفیت بخشی موثر است .

نجار عنوان کرد: هر یک از دستگاه‌های اجرایی کشور به عنوان یک نهاد تاثیر گذار سهم عمده‌ای در فرهنگ سازی و تبیین نگرش اسلام نسبت به حقیقت وجودی انسان و برقراری عدالت در برخورداری از مواهب آفرینش بر عهده دارد .

وی گفت: بدیهی است محوریت تعالی و رشد، فراهم کردن شرایط مساعد و هماهنگ برای تمامی انسان‌ها اهم از زن و مرد است و با توجه به این که زنان و دختران به عنوان نیمی از جمعیت انسانی و هم نیمه انسان ساز بشری، سهم قابل توجه‌ای در توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بر عهده دارند از این رو شایسته است که مسوولان و دست‌اندر کاران کشور با توجه به اهمیت غیرقابل انکار این واقعیت اقدام به سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کنند.

نجار با اشاره به اینکه رئوس کلیه اهداف امور زنان در پنج محور است، گفت: این پنج محور شامل، بازشناسایی هویت زن مسلمان و اصلاح نگرش‌های عمومی به نقش و جایگاه زن، توانمند سازی و ارتقای شایستگی‌های زنان، برقراری عدالتی جنسیتی، ارتقای سلامت زنان و خانواده و تحکیم بنیاد خانواده است .

وی با اشاره به اینکه امور زنان شرکت ملی نفت ایران در تیرماه ۱۳۹۳ با تبیین خط مشی وزیر نفت و به دستور مدیرعامل شرکت ملی نفت تشکیل و آغاز به کار کرد، تصریح کرد: در طی بیش از سه سال فعالیت خود این امور تا کنون تلاش کرده تا گام‌های موثری به جهت ارتقاء و رفع مسائل و موانع موجود زنان شاغل در شرکت بردارد و بستری مناسب را در جهت رشد و شکوفایی نیروهای بالقوه زنان فراهم سازد .

نجار خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این اقدام در شرکت ملی نفت از سابقه پیشینی برخوردار نبود، لزوم فراهم نبودن فضای گفتمان در حوزه زنان به عنوان اولین رویکرد این امور مورد توجه قرار گرفته است .

وی با اشاره به اقداماتی که در طول این مدت به منظور عملیاتی کردن این رویکرد صورت گرفته گفت: انتشار چهل شماره از ماهانامه درون سازمانی آوای مهر با هدف ایجاد زمینه‌های اطلاع رسانی، آگاه بخشی و تاکید بر حضور زنان در عرصه ‎‌های مختلف کار و اشتغال از دیدگاه مدیران شرکت و همچنین معرفی زنان توانمند به اقدامات مثبت شرکت‌ها در خصوص جایگاه شغلی زنان بوده است .

مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: دیدار و مصاحبه با مدیران شرکت و مدیران عامل شرکت‌های تابعه با هدف معرفی اهداف و برنامه‌های امور زنان شرکت و ایجاد زمینه‌های لازم به منظور شناسایی و به کار گیری زنان توانمند در رده‌های بالای سازمانی مدیریتی آن شرکت‌ها از دیگر اقدامات این امور بوده است .

وی ایجاد شبکه رابطین زنان در شرکت‌ها با هدف برقرار ارتباط موثر با زنان شاغل و اطلاع رسانی از برنامه‌های این امور و تاکید بر خودباوری و شناسایی مسائل و مشکلات موجود در هر شرکت در حوزه زنان و دیدار حضوری با آنها را از دیگر اهداف امور زنان عنوان کرد .

نجار برگزاری ۱۳۰ کارگاه آموزشی در حوزه زنان و خانواده از طریق ایجاد ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و دعوت از اساتید صاحب نظر و اجرایی نمودن دو پروژه پژوهشی در حوزه زنان با عناوین شناسایی و اصلاح باورهای کارکنان شاغل در شرکت ملی نفت ایران نسبت به نقش‌های اجتماعی زنان و بررسی عوامل موثر بر ایجاد فرصت‌های رشد و ارتقای زنان در شرکت ملی نفت و ارائه راهکارهای بهبود آن را از دیگر اهداف امور بانوان برشمرد .

در این نشست علی صاحبی، مربی ارشد موسسه بین‌المللی ویلیام گلسر با موضوع خانواده، تحولات بنیادین عصر حاضر و چالش‌های پیشرو با رویکرد کیفی زندگی و حل تعارض در روابط زناشویی در جمع کارکنان صنعت نفت که در سالن اجتماعات نفت برگزار شد، به ایراد سخن پرداخت .

این سمینار با حضور خانم نوشین نجار مشاور معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، خانم ها دکتر قبیتی و دکتر شعاعی و جامعی مشاور بانوان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با همکاری مشاور بانوان مدیرعامل نفت گچساران برگزارشد.

 


١٤:١٢ - دوشنبه ٢٥ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١٢١٩٣    /    تعداد نمایش : ٦٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده