سال حمایت از کالای ایرانی گرامی باد
سه شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٧ EN

اخبار > وزیر نفت: ارتباط با دانشگاه‎ها می‎تواند بهترین نوع سرمایه‎گذاری در نفت باشد  چاپ        ارسال به دوست

در آیین امضا قرارداد میان نفت و دانشگاه‎های کشور عنوان شد:

وزیر نفت: ارتباط با دانشگاه‎ها می‎تواند بهترین نوع سرمایه‎گذاری در نفت باشد

وزیر نفت همکاری با دانشگاه ها را جز بهترین نوع سرمایه گذاری ها خواند و گفت: یکی از دستاوردهای این همکاری، تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه های تخصصی نفت و گاز است که تبدیل به سرمایه های کشور خواهند شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه صبح امروز (دوشنبه ۲۱ اسفند) در آیین امضای قراردادهای پژوهشی شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه های شهید بهشتی، چمران اهواز، خوارزمی، فردوسی مشهد و صنعتی شاهرود، گفت: امروز برای سومین بار چنین قراردادی میان وزارت نفت و وزارت علوم امضا می شود و این مایه خرسندی است.

وی ادامه داد: اولین سری قراردادها درخصوص افزایش برداشت نفت از میدان ها بود که با پیگیری خوب دانشگاه ها، پیشرفت مناسبی داشته است و انستیتو های تخصصی نفت در این حوزه فعال شده اند. این فعالیتی فرد محور نیست و طیفی از رشته های مهندسی باید با هم همکاری کنند تا بتوانند درخصوص یک مخزن پژوهش کنند. این قرارداد سبب شد برای اولین بار به طور هدفمند انستیتوهای تخصصی در دانشگاه ها ایجاد شود.

وزیر نفت تصریح کرد: دومین سری قراردادها درخصوص بخش پایین دستی نفت و برای بهبود فرایندهای تولید برای فرآورده های پرمصرف نفت بود که با دانشگاه هایی که در زمینه پایین دستی سابقه داشتند، امضا شد.

زنگنه تاکید کرد: دانشگاه های ما درخصوص بخش پایین دست سابقه ای ۶۰ الی ۷۰ ساله دارند؛ اما بخش بالادستی نفت و گاز مبحث جدیدی برای دانشگاه های ما است و سابقه آنان در این خصوص به ۲۰ سال نمی رسد. به همین دلیل اساتید دانشگاه ها که در بخش بالادستی فعال هستند افرادی جوان و با انگیزه هستند.

وی با اشاره به سری سوم قراردادهای مابین وزارت علوم و وزارت نفت، تشریح کرد: این سری نیز درخصوص بخش بالادستی هستند اما ترکیب نیروی انسانی که درخصوص قراردادهای مرتبط با اکتشاف فعال خواهند بود، با افرادی که درخصوص قراردادهای مرتبط با برداشت نفت فعال هستند، متفاوت است.

زنگنه این قراردادها را جز بهترین نوع سرمایه گذاری ها دانست و گفت: یکی از دستاوردهای این نوع قراردادها، تربیت دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه های تخصصی نفت و گاز است که تبدیل به سرمایه های کشور خواهند شد.

وزیر نفت در ادامه تاکید کرد: به نظر من باید پروژه های پژوهشی براساس تقاضاها تعریف شوند و پرداخت ها به این پروژه ها براساس روند پیشرفت پروژه باشد. اگر پروژه ای دستاوری ندارد، موافق نیستم که پرداختی به آن صورت گیرد.

زنگنه در پایان گفت: بخش اکتشاف در این سال ها به دلیل کمبود منابع و معضلات موجود در صنعت نفت، نتوانسته است بسیاری از برنامه های عملیاتی خود را جلو ببرد. امیدواریم این برنامه ها به زودی اجرایی شود.

 


١٥:٣٥ - دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ١٢٣١٣    /    تعداد نمایش : ٦٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده