سال تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها گرامی باد
پنجشنبه 30 دی 1400 EN
  • 1400/03/18 - 10:55
  • تعداد بازدید خبر : 263
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با اجراي مزايده فروش گازهای مشعل ميدان خشت؛

طرح ملی جمع‌آوری گازهای مشعل ميادين نفت مركزی تعيين تكليف ‌شد

مديرعامل شركت نفت مناطق مركزی ايران، ضمن اعلام واگذاري پروژه جمع‌آوری، فرآورش و استحصال ميعانات گازهاي همراه ميدان خشت در استان فارس از تعيين تكليف جمع‌آوری درمجموع 103 ميليون فوت مكعب در روز گازهای همراه مشعل در اين شركت خبر داد.

رامین حاتمی

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، ضمن اعلام واگذاری پروژه جمع‌آوری، فرآورش و استحصال میعانات گازهای همراه میدان خشت در استان فارس از تعیین تکلیف جمع‌آوری درمجموع 103 میلیون فوت مکعب در روز گازهای همراه مشعل در این شرکت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی، مهندس رامین حاتمی مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: بر اساس شیوه‌نامه نحوه دادوستد خریداران گازهای مشعل ابلاغی از سوی وزارت نفت و باهدف جلوگیری از سوزانده شدن گازهای مشعل و برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده در این شرکت در سال 99، سه فقره قرارداد با شرکت‌های داخلی منعقدشده و با واگذاری جمع‌آوری گازهای مشعل میدان خشت به میزان 10 میلیون فوت مکعب در روز با یک شرکت داخلی، گام پایانی در تعیین تکلیف گازهای مشعل در سطح شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برداشته شد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: این قراردادها برای جمع‌آوری گازهای مشعل میدان‌های سروستان / سعادت‌آباد، چشمه خوش، نفت شهر / سومار و خشت با حجم حدود 103 میلیون فوت مکعب گاز در روز، اجرا و راه‌اندازی طی مدت‌زمان 2 سال از شروع قرارداد و 5 سال مرحله بهره‌برداری، برنامه‌ریزی‌شده که با توجه به اهمیت این پروژه و لزوم پرهیز از اتلاف منابع کشور و حفظ محیط زیست با توافق طرفین این زمان قابل تمدید خواهد بود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران خاطرنشان کرد، با جمع‌آوری و فروش گازهای مشعل میادین یادشده، سالیانه حدود 11 میلیون دلار درآمد حاصل خواهد شد.

وی در مورد پیشرفت پروژه‌ها اضافه نمود، با توجه به آماده بودن کمپرسورهای گاز چشمه خوش، این طرح حدود 20 درصد پیشرفت داشته و پیش‌بینی می‌گردد تا پایان نیمه اول سال جاری راه‌اندازی شود. همچنین با توجه به اینکه در پروژه سروستان / سعادت‌آباد از کمپرسورهای موجود استفاده خواهد شد پیش‌بینی می‌گردد این پروژه در اواسط نیمه اول سال 1401 و دو پروژه خشت و نفت شهر / سومار نیمه دوم سال 1401 به بهره‌برداری برسند.

مهندس رامین حاتمی، طرح ملی جمع‌آوری گازهای مشعل را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: با انجام این مهم، ضمن جلوگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از سوزانده شدن گازهای مشعل و هدر رفت گاز، با ایجاد و تکمیل زنجیره ارزش در فرایند تولید گاز موجب کسب درآمد، رونق کسب‌وکار و ایجاد اشتغال به‌ویژه در مناطق محروم پیرامونی تأسیسات نفتی می‌گردد.

 

  • گروه خبری : خبر,اخبار مدیر عامل,تولیدی
  • کد خبر : 14384
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تصاویر

رامین حاتمی رامین حاتمی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید