سال جهش تولید گرامی باد
دوشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٩ EN

اخبار > تولید بیش از 62 میلیارد متر مکعب گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران  چاپ        ارسال به دوست

تولید بیش از 62 میلیارد متر مکعب گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران
از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه محقق شد

تولید بیش از 62 میلیارد متر مکعب گاز در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از تولید 62 میلیارد و 658 میلیون متر مکعب گاز طی 11 ماه امسال در این شرکت خبر داد.

مهندس رامین حاتمی در جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای نیمه اول سال 1399 در رابطه با جزییات تولید نفت و گاز از سه شرکت تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، اظهار داشت : طی 11 ماه امسال بالغ بر 47 میلیارد و 169 میلیون متر مکعب گاز و دو میلیون و 37 هزار بشکه نفت در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تولید شده است.

وی افزود : در این مدت در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق 13 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب گاز برداشت شده است. همچنین بهره برداری از تنها میدان گازی در شرکت بهره برداری نفت وگاز غرب در این مقطع معادل یک میلیارد و 690 میلیون متر مکعب و 33 میلیون بشکه نفت بوده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، در این جلسات که با حضور مدیر عامل ، مدیران و روسای ستادی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و مدیران و روسای شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، شرق و غرب برگزار شد، مهندس حاتمی درباره برخی از طرحهای در دست اجرای این شرکت تصریح کرد : در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی طرح افزایش تولید میدان آغار به میزان 20 میلیون متر مکعب در روز در برنامه های آینده این شرکت قرار دارد . در این طرح توسعه بخش بالادست و پایین دست میدان از ظرفیت 22 به 42 میلیون متر مکعب در روز تعریف شده که شامل حفاری چاههای جدید ، توسعه مرکز تفکیک میدان آغار ، احداث خط لوله انتقال و توسعه پالایشگاه فراشبند می شود. همچنین برای تثبیت تولید گاز ، طرح بازآرایی ایستگاه تقویت فشار نار ، احداث ایستگاههای تقویت فشار کنگان ، وراوی ، هما و سرخون برنامه ریزی شده است.

بر اساس این گزارش ، مهندس حاتمی از تزریق یک میلیارد و 449 میلیون متر مکعب گاز به مخزن شوریجه D جهت ذخیره سازی در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق اشاره کرد و افزود : طی هشت ماه اول امسال یک میلیارد و 449 میلیون متر مکعب گاز تزریق شده و میزان بازتولید برای فصل سرد تاکنون یک میلیارد و 303 میلیون متر مکعب بوده است .

این گزارش می افزاید ، مهندس حاتمی با تقدیر از زحمات همکاران ستادی و عملیاتی شرکتهای تابعه ، نقش آنها را تامین و تضمین سوخت پایدار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد : انجام تعهدات تکلیفی و تامین سوخت پایدار مرهون تلاش و زحمات همکاران در ستاد تهران ، ستاد شرکتهای تابعه و مناطق عملیاتی است و به نوبه خویش در این مجال از زحمات آنها تقدیر به عمل می آورم. به خصوص برداشت و تولید صیانتی از میدانهای مشترک که یکی از دغدغه های اصلی مجموعه صنعت نفت به شمار مِی آید.

مهندس حاتمی از انجام یکی از بزرگترین و پیچیده ترین طرح برداشت داده های لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی صنعت نفت در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران روی میدانهای تنگ بیجار ، دلاوران ، باباگیر و بانکول در استان ایلام خبر داد و تصریح کرد : طرح برداشت داده هاي لرزه نگاري میدانهای ذکر شده به وسعت یک هزار و 560 کیلومتر مربع در بخش سه بعدی و بیش از 800 کیلومتر در بخش دو بعدی در دست اقدام است. در حال حاضر در اين پروژه حدود 550 نفر مشغول به كار هستند و با پردازش و تفسير همزمان اطلاعات لرزه نگاری برداشت شده ، برنامه ریزی توسعه آتی و تعيين موقعيت چاه هاي توسعه اي بر روي اين ميدانها را میسر می سازد.

بر اساس این گزارش ، تعداد میدانهای تحت پوشش شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در آغاز فعالیت در سال 1378 شامل 5 میدان نفتی و 9 میدان گازی بوده که هم اکنون 12 میدان گازی و 13 میدان نفتی توسعه یافته در اختیار دارد و دو میدان نفتی و دو میدان گازی نیز در حال توسعه است . در مجموع مسئوليت توسعه، توليد، فرآورش و انتقال نفت و گاز بالغ بر 84 ميدان گازي و نفتي شناخته شده در بخش اعظمي از مناطق خشكي كشور را بر عهده دارد. عملكرد اين شركت تاثير بسزايي در چرخه اقتصاد و تامين انرژي پايدار با حفظ و صيانت از منابع ملي دارد.

 


١٦:٢٢ - سه شنبه ٦ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٦٦٣    /    تعداد نمایش : ٢٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده