سال رونق تولید گرامی باد
يکشنبه ٠٤ اسفند ١٣٩٨ EN

اخبار > متخصصان ایرانی انحصار ساخت دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی خارجی را شکستند  چاپ        ارسال به دوست

متخصصان ایرانی انحصار ساخت دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی خارجی را شکستند
انحصارشکنی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی

متخصصان ایرانی انحصار ساخت دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی خارجی را شکستند

برای نخستین بار در کشور با ساخت دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی توسط متخصصان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، انحصار این تکنولوژی از دست شرکت‌های خارجی بیرون آمد.

مهندس حمید ایزدی مدیر عامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اعلام این خبر، گفت: این دستگاه با دانش کاملاً بومی برای نخستین بار در کشور به همت متخصصان اداره خدمات فنی چاه‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی و طی مدت سه سال فعالیت های پژوهشی و اجرایی شده است. این دوربین درون چاهی بر روی یکی از چاه‌های میدان گازی هما با موفقیت آزمایش شد و تصاویر دریافتی از آن جهت تعمیر چاه مورد استفاده قرار گرفت.

وی افزود : این دستگاه جهت مشاهده رفتار چاه و رفع انواع مشکلات در عملیات مانده‌یابی، بررسی وضعیت رشته تکمیلی و امکان تصویر برداری از دیواره داخلی چاههای نفت و گاز کاربرد دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به نقل از شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، مهندس ایزدی در رابطه با دیگر کاربردهای این دستگاه تصریح کرد : با استفاده از فناوری ثبت تصاویر درون چاهی، ضمن دریافت اطلاعات صحیح از وضعیت درون چاه، امکان تصمیم‌گیری مناسب و عملی برای بسیاری از مشکلات درون چاهی با ریسک عملیاتی پایین‌تر فراهم می شود. همچنین تشخیص زود هنگام بعضی از مشکلات درون چاهی، حذف عملیات تعمیر مرتبط با آن را به دنبال دارد که ضمن کاهش زمان بسته شدن چاه و افزایش تولید، صرفه جویی قابل ملاحظه ای را نیز در پی دارد.

بر اساس این گزارش ، دستگاه ثبت تصاویر درون چاهی، حاصل تلاش سه ساله "مهندس حامد یزدان پناه" ، "مهندس امین میرحاصلی ایگدر" و "مهندس علی قاسمیان" سه تن از کارشناسان و پژوهشگران اداره خدمات فنی چاه‌های شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی است که پیش از این نیز اختراعات و فعالیت های تحقیقاتی تخصصی را در حوزه صنعت نفت و گاز کشور داشته اند.

این گزارش می افزاید ، شرکت بهره‎برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی بزرگترین شرکت بهره‌بردار نفت و گاز تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که در سه استان فارس، بوشهر و هرمزگان عملیات بهره‌برداری از میدان های نفتی و گازی را بر عهده دارد.

 


٠٩:٣٥ - سه شنبه ١٤ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٣٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٤١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده