سال رونق تولید گرامی باد
شنبه ٢٩ تير ١٣٩٨ EN

اخبار > تسهیل پایش پسماند صنعت نفت با طراحی نرم‌افزار پشتیبان  چاپ        ارسال به دوست

 تسهیل پایش پسماند صنعت نفت با طراحی نرم‌افزار پشتیبان
تسهیل پایش پسماند صنعت نفت با طراحی نرم‌افزار پشتیبان

طراحی نرم‌افزار در حوزه مدیریت پسماند، فرآیند پایش پسماندهای شهری و صنعتی بخش‌های عملیاتی و ستادی بالادستی صنعت نفت را تسهیل می‎کند.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، ابوالفضل مرادی، مسئول نظارت بر پروژه‌های پژوهشی مدیریت پژوهش و فناوری این شرکت، یکی از مهم‎ترین خروجی‌های طرح یکپارچه مدیریت پسماند را طراحی بانک اطلاعاتی و نرم‎افزار پشتیبان عنوان کرد و گفت: این نرم‎افزار بنا به نیاز مدیریت اچ‎اس‎یی و با همکاری و حمایت‌های فنی و اجرایی مدیریت فاوا و رعایت الزام‎های امنیتی مربوطه در حال طراحی است. طراحی این نرم‌افزار می‌تواند ۸۰ تا ۹۰ درصد مباحث پایش و ممیزی روند مدیریت پسماند در واحدهای عملیاتی گستره شرکت ملی نفت ایران و تابعه را فراهم کند و یکی از ابزارهای مهم کنترل و پایش این حوزه مهم در بخش‌های زیست محیطی صنعت نفت است.

وی که در حاشیه برگزاری دوره آموزش تخصصی مدیریت پسماند صحبت می‎کرد، با اشاره به این‎که این دوره به‎منظور اجرای فازهای اجرایی قرارداد طرح یکپارچه مدیریت پسماند شرکت ملی نفت ایران و ارائه نتایج و دستاوردهای مربوطه و تبیین وضعیت فعلی مدیریت پسماند در واحدهای پایلوت برگزار می‌شود، گفت: این دوره بنا به پیشنهاد مدیریت اچ‎اس‎یی در دو شهر تهران (۱۲ الی ۱۴ آذرماه ۱۳۹۷) و اهواز (دی ماه ۱۳۹۷) برگزار می‎شود.

مرادی با بیان این‎که امید است این دوره بتواند در ارتقای سطح علمی و دانش ضمنی مسئولان و کارشناسان حوزه محیط‎زیست موثر باشد، گفت: از سرفصل‌های دوره آموزشی می‌توان به تبیین و تشریح دستاوردهای طرح، مبانی نظری، روش‌های طبقه‌بندی، قوانین و مقررات و سیاست‌های زیست‌محیطی، نحوه نمونه‌برداری و تعیین حدود تشخیص پسماندها، کدگذاری، ذخیره‌سازی و روش‌های نوین مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه اشاره کرد.

مسئول نظارت بر پروژه‌های پژوهشی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران درباره برگزاری این دوره در دو شهر تهران و اهواز گفت: به دلیل بعد مسافت آموزش‌های لازم برای کارشناسان شرکت‌های عملیاتی همچون نفت و گاز اروندان، مناطق نفت‌خیز جنوب، ملی حفاری، نفت خزر و پایانه‌های نفتی ایران در اهواز ارائه می‌شود و سایر کارشناسان حوزه محیط‌زیست شرکت ملی نفت ایران نظیر نفت فلات قاره ایران، نفت و گاز پارس، مدیریت اکتشاف، نفت مرکزی سازمان بهداشت و درمان و ... در تهران این دوره را می‌گذرانند.

مرادی در مورد انتخاب مدرسان این دوره گفت: مدرسان این دوره‌ها را شرکت پتروتوسعه رانا انرژی (مستقر در پارک علم و فناوری خلیج‌فارس استان بوشهر) به عنوان مسئول برگزاری دوره آموزشی مذکور از بین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، اساتید دانشگاه شهید بهشتی، سازمان‌های ذی‌ربط و یکی از شرکت‌های مشاور چینی انتخاب کرده است.

وی در مورد علت انتخاب ساوه برای بازدید کارشناسان شرکت‎کننده در پایان این دوره هم توضیح داد: دو مرکز فعال در زمینه امحا و مدیریت پسماندهای صنعتی در کشور وجود دارد که یکی در ساوه و دیگری در نزدیکی شهر اصفهان واقع شده‌اند.

مسئول نظارت بر پروژه‌های پژوهشی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران افزود: مجتمع فناوری پسماند زیست ساوه ۲۳ هکتار مساحت دارد و در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرستان ساوه واقع شده و یکی از مراکز فعال امحای پسماندهای صنعتی کشور است. علت بازدید از این مرکز آشنایی همکاران حوزه اچ‎اس‎یی و پسماند با فعالیت‌های این مجتمع و بررسی امکانات و ظرفیت‌های موجود در کشور و همچنین بررسی و امکان‌سنجی ایجاد تعامل و همکاری با مجتمع فناوری پسماند زیست (ساوه) است.

وی مهم‎ترین دستاوردهای طرح یکپارچه مدیریت پسماند را مستندسازی وضعیت فعلی مدیریت پسماند در گستره عملیاتی زنجیره ارزش شرکت ملی نفت ایران، به‌روزرسانی دستورعمل‌های مربوطه و طراحی و تولید بانک اطلاعاتی و نرم‌افزار پشتیبان سامانه پایش برشمرد.

 


١٦:٥١ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٧٣٢    /    تعداد نمایش : ٢٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده