سال جهش تولید گرامی باد
شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٩ EN

اخبار > کسب مدال طلای اختراعات ژنو با ساخت پماد پوستی محافظ در برابر اشعه ایکس  چاپ        ارسال به دوست

کسب مدال طلای اختراعات ژنو و  ساخت پماد پوستی محافظ در برابر اشعه ایکس
توسط فرزند یکی از کارکنان شرکت نفت و گاز شرق محقق شد

کسب مدال طلای اختراعات ژنو با ساخت پماد پوستی محافظ در برابر اشعه ایکس

محمدرضا مجیدی فرزند یکی از کارکنان  شرکت نفت و گاز شرق در چهل و هفتمین جشنواره اختراعات ژنو با ارائه طرح ساخت نوعی پماد پوستی محافظ در برابر اشعه ایکس موفق به دریافت مدال طلا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، آقای محمدرضا مجیدی دانشجوی سال چهارم پزشکی که از برگزیدگان دوره پنجم و ششم المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو و فرزند مهندس امیر هوشنگ مجیدی از همکاران شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق است ، با اشاره به اهمیت ساخت این پماد به عنوان محافظ در برابر تابش های اشعه ایکس اظهار داشت : روش های مبتنی بر اشعه ایکس مانند سی تی اسکن ، رادیوگرافی، ماموگرافی و یا روش های مداخله ای مثل آنژیوگرافی یکی از کاربردی ترین روش ها در حوزه تشخیصی و درمانی پزشکی است و رواج اینگونه روش های مبتنی بر اشعه ایکس در حال حاضر، تجهیزات حفاظتی بیشتر و بهتری را می طلبد. بهترین و ساده ترین روش حفاظتی، پوشش های جاذب اشعه ایکس است که تکنسین های پرتوکار و بیماران برای جلوگیری از جذب دوز بیش از حد مجبور به استفاده آن ها هستند. شیلد های محافظتی موجود در حال حاضر نقص های بسیاری از جمله عدم انعطاف پذیری،عدم وجود خاصیت ارتجاعی مناسب، سنگینی و ضخامت بالاو در نهایت عدم وجود جریان هوا دارند که درکنار هم موجب خستگی و کاهش دقت تکنسین ها در استفاده طولانی مدت از این شیلد ها می شود به طوری که در بسیاری از بخش های تصویر برداری دیده می شود که تکنسین های رادیولوژی از استفاده از چنین پوشش ها امتناع می کنند. مورد دیگروجود عنصر سرب در اینگونه شیلد ها هست که مشکلات مختلف خودش رو ازجمله بحث دیسپوزال سرب و همچنین مسمومیت های فلز سنگین را بدنبال دارد. در اختراعات گذشته، محصولی رو تولید کردیم، علاوه برحذف عنصر سرب، از عناصری با خاصیت جذبی مکمل استفاده کرده تا به جذب بهتر اشعه ایکس دست پیدا کنیم و علاوه بر آن با استفاده از نانوالیاف در ساختار شیلد ها توانستیم تاحد بسیاری نواقص موجود در شیلد های گذشته را برطرف نماییم. پس از آن سعی بر این شد که عناصر محافظتی اشعه ایکس را در قالب پماد تولید کرده تا مسائلی مثل ضخامت و عدم انعطاف پذیری در شیلدهای گذشته عملا بی معنی شوند.

وی درباره مراحل اخذ مجوز از وزارت بهدادشت اجرای فاز تجاری سازی این اختراع تصریح کرد: تست‌های اولیه روی این فناوری که حاوی روغن‌های گیاهی است ، انجام شده و برای گرفتن مجوزهای وزارت بهداشت ارسال شده است. بعد از دریافت مجوز وزارت بهداشت می‌توان فاز بعد تجاری‌سازی را آغاز کرد.

بر اساس این گزارش ، آقای مجیدی علاوه بر مدال طلا، موفق به دریافت جایزه ویژه (Special Prize) این رقابت‌ها نیز شده است، جایزه‌ای که به صورت ویژه از سوی ۴۰ کشور به پروژه‌های منتخب اعطا می‌شود. وی که متولد سال 1376 و دانشجوی سال چهارم پزشکی دانشگاه گناباد است، کسب مدال نقره المپیاد بین‌المللی مخترعین سئول کره‌جنوبی و همچنین مدال برنز جشنواره اختراعات سیلیکون ولی آمریکا و کسب جایزه ویژه بهترین اختراع کشور تایلند در 47مین دوره جشنواره اختراعات ژنو سوئیس در سال 2019را نیز در کارنامه خود دارد .مجیدی همچنین در انجمن جهانی تیزهوشان منسا ، کانون برگزیدگان باشگاه نانو-ستاد نانو ، شورای مرکزی کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد و بنیاد ملی نخبگان کشور ایران عضویت دارد.

 


١٦:٣١ - شنبه ١١ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ١٣٠٨١    /    تعداد نمایش : ٣٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

ریاست جمهوری
دفتر مقام معظم رهبری
شانا
شرکت ملی نفت
وزارت نفت
معرفی شرکت
آدرس ما روی نقشه
ارسال پیام کوتاه
مدیران و روسا
ارتباط مستقیم با مدیرعامل
روزنامه
rss
خانواده