26 خرداد 1403
جهش تولید با مشارکت مردم
  • 1402/08/29 - 18:34
  • تعداد بازدید خبر : 763
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه
رئیس‌جمهوری:

افزایش تولید و صادرات نفت با وجود تحریم‌ها برگ زرینی در کارنامه دولت مردمی است

متن صوتی

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه نفت و گاز بهترین بخش برای سرمایه‌گذاری است، گفت: افزایش تولید و صادرات نفت با وجود تحریم‌ها و تهدیدها برگ زرینی در کارنامه دو ساله دولت مردمی است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه نفت و گاز بهترین بخش برای سرمایه‌گذاری است، گفت: افزایش تولید و صادرات نفت با وجود تحریم‌ها و تهدیدها برگ زرینی در کارنامه دو ساله دولت مردمی است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه، ۲۹ آبان‌ماه) در ادامه نظارت‌های ستادی بر دستگاه‌های اجرایی، به وزارت نفت رفت و پس از شنیدن گزارش وزیر و مدیران این وزارتخانه از عملکرد دو ساله، همچنین طرح برخی موانع و مشکلات پیش رو، به بیان دستورات و خط‌مشی‌های مهمی برای ارتقای کمّی و کیفی عملکرد این وزارتخانه پرداخت.
 
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری موتور محرک رشد اقتصادی است، نفت و گاز را بهترین بخش برای سرمایه‌گذاری دانست و از مدیران مجموعه وزارت نفت خواست با تلاش برای جذب بیشتر سرمایه داخلی و خارجی به رشد تولید و افزایش کسب درآمد شتاب بیشتری بدهند.
 
رئیس‌جمهوری افزایش تولید و صادرات نفت با وجود تحریم‌ها و تهدیدها را برگ زرینی در کارنامه دو ساله دولت مردمی دانست و در ادامه جلوگیری از خام‌فروشی به‌عنوان یکی از مسائل مورد تأکید رهبر معظم انقلاب را از جمله وظایف مهم وزارت نفت برشمرد و تصریح کرد: فرآوری نفت خام به افزایش تولید، اشتغال و بهره‌وری منجر خواهد شد.
 
تأکید بر معطل نگه‌ نداشتن طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت به بهانه دیدگاه‌های کارشناسی، تسریع در تکمیل طرح جمع‌آوری گازهای مشعل با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و توجه ویژه به مدیریت مصرف در کنار مدیریت تولید از دیگر نکات مهم مطرح‌شده از سوی رئیسی بود.
 
وی در ادامه موضوع قاچاق سوخت را از معضلات جدی کشور و مقابله با آن را وظیفه همه دستگاه‌های مسئول با همکاری وزارت نفت برشمرد گفت: اگر کشورهای همسایه ما نیازمند سوخت هستند، باید از مبادی رسمی و در قالب امضای قراردادهای معین اقدام به خرید سوخت مورد نیاز خود کنند تا هم از خسارت‌های گسترده قاچاق جلوگیری شود و هم درآمد حاصل از آن صرف رفاه مردم منطقه شود.
 
رئیس‌جمهوری بر ضرورت نظارت و مراقبت جدی نسبت به حفظ پاکی و سلامت اقتصادی وزارت نفت تأکید و اظهار کرد: در مجموعه‌های ثروت‌سازی نظیر وزارت نفت باید به‌شدت مراقب ورود دست‌های ناپاک و روابط ناسالم اداری به‌ویژه در امضای قراردادها بود.
 
رئیسی عمل به مسئولیت‌ اجتماعی وزارت نفت را از جمله اقدام‌های خوب این وزارتخانه توصیف کرد و با تأکید بر اولویت‌دهی به هزینه‌کرد این منابع در توسعه مناطق نزدیک به مراکز تولید، همچنین مراقبت از چانه‌زنی افراد، نهادها و سازمان‌ها در جذب این منابع، وزیر نفت را مکلف کرد با نظارت و کنترل هیئتی متشکل از افراد مسئول نسبت به اجرای منضبط و نظام‌مند مسئولیت‌ اجتماعی اقدام کند.
 
ضرورت ایجاد یکپارچگی در بخش‌های بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی با هدف پیروی از سیاست‌های کلی وزارت نفت، تأکید بر رفع ناترازی‌ها به‌ویژه در بخش بنزین و گاز و تبدیل این فرآورده‌ها به ثروت، برنامه‌ریزی برای جذب و حمایت سرمایه‌گذار از بخش خصوصی با تضمین سرمایه و سود، هوشمندسازی حوزه نفت و گاز با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و عملیاتی کردن مردمی‌سازی در مجموعه وزارت نفت از طریق سهیم کردن مردم از دیگر تأکیدها مهم رئیس‌جمهوری به مدیران ارشد وزارت نفت بود.
 
وی یکی از اطمینان‌بخش‌ترین بخش‌ها برای جذب و هدایت نقدینگی مردم به سمت تولید را مشارکت و سرمایه‌گذاری در میدان‌های مشترک نفت و گاز کشور دانست و گفت: بهره‌برداری از میدان‌های مشترک از اولویت‌های جدی دولت برای جذب سرمایه‌گذاری است و نباید از این منابع خدادادی متعلق به مردم غفلت کرد.
 
رئیسی کیفی‌سازی تولید و حرکت به سمت تولید محصولات باکیفیت اعم از بنزین و گازوئیل را از مأموریت‌های مهم وزارت نفت دانست و افزود: وزارت نفت موظف است با نظارت جدی بر زنجیره تولید و توزیع، میزان هدررفت انرژی را محاسبه و برای جلوگیری از آن در این بخش، همچنین در عرصه مصرف به‌صورت توأمان برنامه‌ریزی کند.
 
رئیس‌جمهوری ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاهی، توسعه عمودی زنجیره تولید نفت و گاز، برنامه‌ریزی جدی برای کنترل مصرف انرژی و اقدام‌های غیرقیمتی همسو با انضباط‌بخشی به مصرف را مورد تأکید قرار داد و خطاب به وزیر و مدیران ارشد وزارت نفت تأکید کرد که برای رفع موانع موجود در اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش نفت و گاز اقدام کنند.
 
وی با اشاره به ضرورت بازنگری در نوع ارتباط وزارت نفت با شرکت ملی نفت، بر تجدیدنظر فوری نسبت به قوانین و مقررات دست و پاگیر در این بخش با حفظ نظارت‌های قانونی تأکید کرد.
 
رئیسی در بخش پایانی سخنان خود، ضمن دستور پیگیری رفع مسائل وزارت نفت با صندوق توسعه ملی، بر استمرار اقدام‌ها و فعالیت‌های جهادی وزیر و مدیران برای ارتقای این وزارتخانه به جایگاه شایسته خود تأکید کرد.
  • گروه خبری : خبر,سایر منابع
  • کد خبر : 15899
کلمات کلیدی
  مسئول وب سایت
خبرنگار

مسئول وب سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب