22 تیر 1403
جهش تولید با مشارکت مردم
  • 1401/09/28 - 11:56
  • تعداد بازدید خبر : 1771
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه

با محوریت فعالیت های دانش بنیان صورت می گیرد؛ همکاری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی و دانشگاه شیراز

متن صوتی

شرکت بهره برداری نفت وگاز زاگرس جنوبی با هدف تامین نیازهای صنعت نفت با رویکرد توسعه فعالیت‌های دانش‌ بنیان دور جدید همکاری‌های خود با دانشگاه شیراز را آغاز کرد.

 

شرکت بهره برداری نفت وگاز زاگرس جنوبی با هدف تامین نیازهای صنعت نفت با رویکرد توسعه فعالیت‌های دانش‌ بنیان دور جدید همکاری‌های خود با دانشگاه شیراز را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در نشستی که به میزبانی دانشگاه مهندسی شیمی ،نفت و گاز دانشگاه شیراز برگزار شد، تعریف ساختار مناسب، توسعه مستمر ارتباطات و پیگیری فعالیت‌ها و تعریف فرآیند اجرای کار را از ارکان ضروری توسعه همکاری‌های دو سویه صنعت نفت و دانشگاه دانست.

دکتر سیدابوالحسن محمدی، با اشاره به اینکه دانشگاه شیراز ظرفیت علمی و پژوهشی خوبی برای کمک به صنعت نفت دارد، افزود: ضروری است که این همکاری‌ها با رویکرد توجه به چرخه دانش بنیان‌ها و دستیابی به محصول دنبال شود.

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ،همکاری در زمینه برق، الکترونیک، مکانیک، ابزاردقیق، مهندسی شیمی و مهندسی نفت، بازرسی فنی و خوردگی، زمین شناسی، اچ‌اس‌یی، منابع انسانی، روابط عمومی، روانشناسی و... را از شاخص های تعامل این شرکت با دانشگاه عنوان کرد.  همچنین مهندسی معکوس ، ساخت کالا و پروژه های پژوهشی  را از دیگر سرفصل‌های همکاری صنعت و دانشگاه، به شمار می رود.

وی، با اشاره به فرصت پیش آمده در توسعه میدان‌های گازی استان فارس  توسط شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، گفت: اجرای این پروژه ها طی پنج سال آینده علاوه بر تثبیت تولید گاز کشور، فرصت خوبی برای توسعه فعالیت‌های علمی و پژوهشی را برای مراکز دانشگاهی و علمی در این استان، فراهم می آورد.

محمدی، با اشاره به قطع همکاری شرکت های خارجی در تامین و یا تعمیر تجهیزات های‌تک صنعت نفت، گفت:  تا کنون با تلاش متخصصان صنعت نفت و در همکاری با مراکز علمی، دانشگاهی و بخش خصوصی، بسیاری از نیازهای صنعت نفت بومی سازی شده است اما توسعه این فعالیت‌ها  با رویکرد مهندسی معکوس و در جهت تقویت سازندگان داخلی، همواره از اولویت های صنعت نفت است.

بر اساس این گزارش ، دکتر محمدحسین شیخی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه نیز با اشاره به اینکه دانشکده های مهندسی  دانشگاه شیراز ظرفیت های علمی و پژوهشی بالایی برای تامین نیازهای صنعت نفت دارد، گفت: یکی از نیازهای امروز دانشگاه ارتباط با صنعت است که لازم است به طور جدی دنبال شود.

دکتر شیخی، افزود: در کنار شکل سنتی ارتباطات صنعت و دانشگاه که انعقاد پروژه های پژوهشی است؛ دانشگاه باید جدی‌تر وارد عرصه شده و این همکاری‌ها منجر به تولید فناوری شود.
وی، ادامه داد: لازم است اساتید با تاسیس شرکت‌های دانش بنیان، گرد هم آوردن نیروهای متخصص و کارآمد با همکاری و حمایت صنعت نفت، نیازهای فناورانه این صنعت را تامین نمایند.
شیخی، در ادامه پیشنهاد تشکیل کمیته راهبری   متشکل از اساتید دانشگاه و متخصصان صنعت نفت در زاگرس جنوبی  را با هدف تشکیل جلسات مستمر، بررسی نیازهای صنعت و توانمندی های دانشگاه و تعریف پروژه هایی که منجر به فناوری شوند ارائه داد.

وی در پایان بازدید دانشگاهیان از مناطق عملیاتی صنعت نفت، تبادل دانشجو، استفاده صنعت نفت از مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی دانشگاه را از دیگر بسترهای توسعه همکاری صنعت و دانشگاه عنوان کرد.

نشست مدیرعامل، مدیران و متخصصان شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با حضور رؤسای دانشکده های مهندسی دانشگاه شیراز  در دانشگاه مهندسی شیمی ، نفت و گاز  این دانشگاه برگزار شد.

 

  • گروه خبری : خبر,فرهنگي,تولیدی
  • کد خبر : 15452
  روابط عمومی
خبرنگار

روابط عمومی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب